Modernizovali jsme letoun L-410 UVP-T pro Centrum leteckého výcviku v Pardubicích

Modernizovali jsme letoun L-410 UVP-T pro Centrum leteckého výcviku v Pardubicích

Dalším z významných modernizačních projektů, který naše společnost zrealizovala v roce 2020 byla modernizace letounu L-410 UVP-T, který slouží v CLV Pardubice k výcviku pilotů dopravního letectva.


Státní podnik LOM Praha vyhlásil v prosinci 2019 výběrové řízení na modernizaci letounu L-410 pozn. zn. 0928, jehož předmětem bylo provedení modernizace radionavigačního vybavení a zobrazovacího systému letounu. Po vyhodnocení tendru a výběru zhotovitele došlo na konci února 2020 k podpisu smlouvy a následnému zahájení projektu.

Cílem modernizace bylo splnění požadavků současné legislativy v oblasti radionavigačních prostředků, vylepšení kokpitu instalací dvou nových displejů PFD/MFD a tím zajištění přípravy mladých či přeškolovaných pilotů na jiný styl zobrazování letových a navigačních údajů používaný na transportních a dopravních letounech, které již standardně disponují moderním kokpitem s PFD/MFD. Zásadním přínosem upgradu zobrazovacího systému na „glass cockpit“ je snížení pracovní zátěže pilotů a poskytnutí základních informací potřebných k bezpečnému provedení letu v ucelené formě na jedné zobrazovací jednotce. Výcvik a přeškolení pilotů na takto zmodernizovaném letounu usnadní přechod na dopravní a transportní letouny Airbus A319CJ či CASA C-295M, které jsou provozovány 24. základnou dopravního letectva v Praze Kbelích.

Po dokončení všech integračních prací byly provedeny úplné letové zkoušky a po úspěšném ověření celé zástavby byl vydán Odborem dohledu nad vojenským letectvím (ODVL SDK MO ČR) příslušný bulletin. Modernizovaný letoun L-410 UVP-T ev. č. 0928 se tak začátkem října 2020 opět vrátil do běžného provozu pardubického centra leteckého výcviku.

Napsali o modernizaci http://czechairforce.com/news/turbolet-pardubickeho-clv-ziskal-moderni-glass-cockpit/